Odmítání očkování jako hrozba

 WHO označila odmítání očkování jako jednu z největších ohrožení zdraví veřejnosti

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila seznam deseti největších zdravotních hrozeb lidstva. Některé hrozby typické jen pro bohaté země, jiné zase jen pro rozvojový svět, zdviženým prstem na seznamu je pak odmítání očkování.
Jedním z hlavních témat je pro WHO nedostupnost vakcín a preventivních programů v rozvojovém světě. Podle WHO ale také hrozí návrat již potlačených nebezpečných nemocí kvůli neochotě nebo odmítání očkování navzdory snadné dostupnosti této formy preventivní zdravotní péče ve vyspělém světě. Například spalničky hlásí až o třetinu vyšší výskyt celosvětově. Podle WHO ochrání očkování v současnosti 2-3 miliony lidí před smrtí s tím, že při lepší dostupnosti vakcín by toto číslo vzrostlo o další 1,5 milionu. A podle zprávy je očkování výhodné také z pohledu finančních nákladů na následnou zdravotní péči a léčbu závažných chorob.
Důležitým bodem této zprávy Světové zdravotnické organizace je snaha v roce 2019 eliminovat a do budoucna úplně vymýtit onemocnění rakovinou děložního čípku díky celosvětovému rozšíření vakcíny proti HPV infekci.
Celý článek >>>